UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

Zalew Wiślany niegdyś nazywał się das Frische Haff, czyli Zalew Świeży. W niektórych dokumentach funkcjonowała ta ostatnia nazwa, a powojenni historycy używali też nazwy "Zalew Fryski". Skąd wzięła się nazwa "Zalew Wiślany?" - w sytuacji, gdy do tego zalewu Wisła nie wpada? Pewnie stąd, że wody zalewu zasila Wisła Królewiecka (Königsberger Weichsel) i Wisła Elbląska (Elbinger Weichsel). Obie Wisły widzimy przejeżdżając dwa (stare) zwodzone mosty w Rybinie (Fischerbabke). Zalew Świeży - ta nazwa ponownie staje się aktualna, ponieważ w polskiej części zalewu wybudowano nowoczesne oczyszczalnie ścieków, m. in. w Elblągu, Krynicy Morskiej, Tolkmicku etc. Niestety - w Królewcu (d. Könisgberg) funkcjonuje jeszcze stara, prawie stuletnia oczyszczalnia niemiecka, a ile wszelkich fekalii płynie Pregołą do Zalewu Wiślanego - może przekonąć się każdy widząc i czując co się dzieje z wodami Pregoły, gdy w królewieckim porcie rusza wodolot. .. ..

erg.