UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

Mówiąc prościej, zasada, wypracowana w średniowieczu, wznoszenia fasad sąsiadujących ze sobą domów w jednej linii, pod sznurek, podyktowana wieloma względami, złożyła się na bardzo charakterystyczny kształt bloków zabudowy m. in. Elbląga. Ten układ był zachowywany bez względu na późniejsze przebudowy, wyburzenia itd. .Powtórzę zatem: to wyjście narożnikami gmachu w strefę obu krzyżujących się tu ulic jest poważnym naruszeniem ogólnej koncepcji zabudowy Starego Miasta. Jako rozwiązanie przestrzenne: w centralnym punkcie Starego Miasta ograniczającym zarówno komunikację w tym miejscu, jak i niszczącym wręcz ekspozycję na osiach 1- Maja - katedra, nie zasługuje nawet na ocenę, ręce opadają po prostu. .. Nie wiem, jak się ten projekt ma do koncepcji "ratuszowej". W tym miejscu dokonano zmiany, jakie następne są szykowane, kto je powołuje do życia i zatwierdza? Czy realizacja tego projektu oznacza, że Stare Miasto stało się już zwyczajnym terenem inwestycyjnym, co najwyżej okraszanym Disneyowskimi wyobrażeniami o architekturze?

W.Rynkiewicz-Domino, c.d.