UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
Do Pana Marcina W.: na stanie parowozowni Wolsztyn (Zakład Taboru w Poznaniu) jest lokomotywa parowa Ty3-2, wyprodukowana w zakładach F. Schichau Elbing w 1944 roku. Obecnie jest w naprawie, ale już niedługo znowu będzie prowadzić pociągi. To chyba coś więcej niż wagon, choć parowóz wyprodukowali Niemcy. Zachowały się też inne lokomotywy wyprodukowane w Elblągu, obecnie już niestety zimne. Są to: Ty2-572 z 1943 roku (Muzeum Kolejnictwa w Warszawie), TKt3-16 z 1935 (Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce), Ty5-10 z 1940 (parowozownia Wolsztyn), Oi2-29 z 1940 (pomnik na stacji Zajączkowo Tczewskie), Ok1-266 z 1921 (pomnik na stacji Ełk), Ty2-540 z 1943 (pomnik na stacji Legnica) oraz Ty2-5680 z 1943 (pomnik na stacji Knieje). Zapewne znalazłoby się jeszcze kilka wraków, gnijących tu i ówdzie.
Eli