UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
Wszyscy macie poniekad racje i jest to naprawde dobra historyczna informacja dla mlodych. Ale sadze ze nalezy sie zastanowic dlaczego i przez kogo E-g byl prawie doszczetnie zniszczony. Fakt ze nie ma wiele prawdziwych zrodel pisanych o ostanich dniach "wyzwolenia" Elblaga kiedy to nie bylo juz wojsk niemieckich w miescie a czolgi Diaczenki pomknely nad Zalew goniac uciekajacych cywilow. Mozna bylo dowiedziec sie o tych faktach od ludzi, ktorzy pracowali "za Niemca" w Elblagu i przezyli wyzwolenie. Dlaczego Elblag zostal z premedytacja zniszczony przez artylerie sowiecka z glownym nastawieniem na Starowke. Jako uczen 8-ki bylem tez goniony do "odgruzowania" i ladowania barek tzw gruzem. Do dzisiaj pamietam piekne granitowe nadproza i elementy elewacji, ktore bezpowrotnie zostaly wywiezione. Mozliwe ze internauta , ktory widdzial napis Elbing gdzies w W-wie widzila fragment takiego elementu elewacji. Pozdrawiam wszystkich zakoczanych w historii naszego miasta. Rocznik 1946
Cezar