UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
Z pułkownikiem Stanisławem Dąbkiem jako patronem ulicy wiąże się pewna historia. Otóż pierwotnie nazwa ta brzmiała jako ulica podpułkownika Stanisława Dąbka. Wybierając taką nazwę prawdopodobnie pomylono osobę, gdyż w armii II RP było dwóch oficerów o tym samym imieniu i nazwisku. Ppłk Stanisław Dąbek, nie ten z Oksywia, zmarł śmiercią naturalną w 1933 roku będąc zastępcą dowódcy pułku w Wadowicach. Tak się zdarzyło, że przez pewien czas obaj oficerowie pełnili służbę w tym samym pułku w 4 Dywizji Piechoty (nasz patron ulicy jako major, ten drugi kapitan). W początkach lat 70 - tych ub. wieku zorientowano się w pomyłce i zmieniono nazwę na taką jak obecnie. Stanisław Dąbek bowiem awans na pułkownika uzyskał w 1932 roku i był nim do jego śmierci samobójczej we wrześniu 1939 roku. Ponadto w 1964 roku generał Anders mianował go pośmiertnie generałem brygady, a ten sam awans otrzymał on decyzją Prezydenta RP na uchodźctwie Augusta Zaleskiego w 1969 roku. W 1993 roku Prezydent Lech Wałęsa ostatecznie zatwierdził ten awans i w zasadzie jako stopień powinien istnieć zapis generał brygady.
Kołomyjki historii