UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

Obecnie milczeniem pomija się wcześniejsze wydarzenia strajkowe w lubelskim województwie. W dniach od 8 do 24 lipca 1980 roku w prawie 150 zakładach tego województwa i sąsiednich przeprowadzono strajki. Wszystko wskazuje, że odbyły się one z inicjatywy ówczesnego kierownictwa MSW jako opozycji wobec ekipy Edwarda Gierka. W tej koncepcji mialo dojśc do odsunięcia tej ekipy od władzy. Początkowo strajki zaczęły się w zakładach podległych MSW i MON jak w WSK Świdnik, ale akcja wymknęła się z kontroli MSW, co w efekcie osłabiło władze PRL i nie były one w stanie zareagować na strajki sierpniowe. Od tego momentu inicjatywę przejęła Solidarność i nawet w Magdalence to oni decydowali o przyszłości, a ekipa Kiszczaka wbrew pozorom była tam figurantem. Nie było tam żadnej umowy a jedynie dyktat opozycji.

Ejdżent Boba