UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

W 1949 roku zapadły decyzje, że od 1950 w zakładach PZL Mielec będą produkowane samoloty Jak - 17/Jak-17 W o napędzie odrzutowym. Niestety ostatecznie ZSRR odstąpił od realizacji tego pomysłu. W lipcu 1950 roku ZSRR przekazał Polsce 3 samoloty Jak-17,na których przeszkolono pierwszych 4 pilotów (2 Polaków i 2 doradców lotniczych z ZSRR). Byly to pierwsze samoloty o napędzie odrzutowym jakie służyły w naszym lotnictwie bojowym. Jednak w 1951 roku wycofano je ze służby, a w zamian przekazano nam 25 samolotów Jak-23.W 1952 otrzymaliśmy samoloty MIG-15,a nawet na tej licencji Polska produkowała je jako Lim-5.Jednak dalsza produkcja została wstrzymana.