UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

Zgodnie z Ustawą Prawo Wyborcze oraz przepisami wykonawczymi za organizację lokali wyborczych odpowiada wójt, burmistrz, prezydent miasta, a w niektórych przypadkach marszałek województwa. Przepisy jednoznacznie określają, że w każdej gminie/mieście połowa wszystkich lokali musi być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Warunki takiego lokalu określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2011 roku. Jak dotąd przepisy stanowią, że o wyborze takiego lokalu decyduje zainteresowana osoba niepełnosprawna, a organ gminy wydaje jej stosowny dokument uprawniający ją do głosowania w wybranym przez nią lokalu. Problem ten od wielu lat jest oceniany przez Fundację Batorego, która domaga się usprawnienia tego procesu. Problemem jest fakt, że większość lokali wyborczych istnieje na bazie placówek oświatowych, które w zdecydowanej większości nie spełniają ustawowych warunków.

WZInw