UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

Stwierdzenie, że zapis filmowy dotyczący "regionalnych wyścigów kolarskich kończących się na stadionie Olimpii" jest niezupełnie oddające rangę tych zawodów. Mianowicie chodzi tu o wyścigi kolarskie pod nazwą Bałtycki Wyścig Przyjaźni zapoczątkowane w 1970 roku, a rozgrywane przemiennie na trasie Wilno - Gdańsk, a w 1974 roku kończące się w Słupsku. Zawody te były zgłoszone do Światowej Federacji Kolarskiej (UCI) jako wyścig kolarzy amatorów do lat 23.Posiadały rangę międzynarodową. Trzykrotnie meta jednego z etapów była w Elblągu na Olimpii, konkretnie w 1971,1973 i 1974 roku. W tych wyścigach startowali reprezentanci państw nadbałtyckich, w tym jako narodowe zespoły drużyny Litwy, Łotwy, Estonii oraz Rosji. W 1973 roku edycję tego Wyścigu wygrał Mieczysław Nowicki, brązowy medalista na szosie na Igrzyskach w Montrealu w 1976 roku.

BWP OR