UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
Stwierdzenie, że zapis filmowy dotyczący "regionalnych wyścigów kolarskich kończących się na stadionie Olimpii" jest niezupełnie oddające rangę tych zawodów. Mianowicie chodzi tu o wyścigi kolarskie pod nazwą Bałtycki Wyścig Przyjaźni zapoczątkowane w 1970 roku, a rozgrywane przemiennie na trasie Wilno - Gdańsk, a w 1974 roku kończące się w Słupsku. Zawody te były zgłoszone do Światowej Federacji Kolarskiej (UCI) jako wyścig kolarzy amatorów do lat 23.Posiadały rangę międzynarodową. Trzykrotnie meta jednego z etapów była w Elblągu na Olimpii, konkretnie w 1971,1973 i 1974 roku. W tych wyścigach startowali reprezentanci państw nadbałtyckich, w tym jako narodowe zespoły drużyny Litwy, Łotwy, Estonii oraz Rosji. W 1973 roku edycję tego Wyścigu wygrał Mieczysław Nowicki, brązowy medalista na szosie na Igrzyskach w Montrealu w 1976 roku.
BWP OR