UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

Czy naprawdę artykuły historyczne muszą powodować wysyp komentarzy nieudaczników politycznych. To ciągłe gadanie o politycznych aspektach wywołane tekstem sprzed lat jest już więcej niż irytujące. Wszystko się kojarzy ze stanem obecnym. Ludzie historia to zdarzenie, które wystąpiło w określonym czasie i miejscu i tylko w tym aspekcie może być oceniane. Nie można go oceniać w oparciu o obecne czasy czyli z pozycji fotela w połączeniu z klawiaturą komputera. Uruchomiono wtedy połączenie lotnicze, bo taka była potrzeba. W średniowieczu podróżowano najczęściej pieszo, niekiedy konno, a w czasie zdobywania dzikiego zachodu w USA dyliżansem. Cesarz Napoleon odrzucił realizację produkcji okrętów o napędzie parowym, a królowa Wiktoria długo przeciwstawiała się wprowadzeniu w Wielkiej Brytanii komunikacji kolejowej. Dziś elblążanie w większości podróżują własnymi samochodami, a wbrew obiegowym opinią wcale nie jest trudno wjechać z Elbląga do innych miejscowości pociągiem czy autobusem międzymiastowym. A czy aż tak potrzebne jest dziś połączenie lotnicze. A od ubiegłego roku duża grupa naszych mieszkańców walczy z latającym nad miastem samolotem sportowym. Więc komentujcie te teksty jak historycy, a nie politycy z bożej łaski.

Historia to nauka.