UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

Krążą sprzeczne wyjaśnienia, dlaczego mieszczanie zburzyli zamek. Jedna wersja podaje, że uczynili tak, by uniemożliwić królowi polskiemu, jako nowemu władcy, ugruntowania swojej władzy z wykorzystaniem pokrzyżackich obwarowań. Obaśnia się też, że przyczyną rozbiórki zamku przez mieszczan elbląskich była nienawiść do Zakonu. Uzasadniano, że mieszczanie nie chcieli, by Krzyżacy kiedykolwiek powrócili do Elbląga. Natomiast króla Polski witali z entuzjamem

ARS