UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
@lubicz - Prusowie to nazwa tradycyjna, to były ludy bałtyckie, spokrewnione z dzisiejszymi Litwinami, Żmudzinami i Łotyszami. Ludy, które zamieszkiwały tereny dawnego województwa elbląskiego to:Pogezanie-na Wysoczyźnie Elbląskiej i terenach przyległych, oraz Pomezanie-w rejonie Kwidzyna, Malborka, Sztumu, Prabut i Iławy. Nazwa Prusy jako coś co było pokrzyzackim państwem powstała wlaśnie w wyniku sekularyzacji państwa krzyżackiego. Rozróżniamy:Prusy Książęce, ktorymi zarządzał ewangelicki książę, lennik polski Jak i Prusy Królewskie, które to były integralną, autonomiczną częścią Korony Polskiej. Tereny Prus Książęcych to tak w przyblizeniu dzisiejsze Mazury i Obwod Kaliningradzki, natomiast Prusy Królewskie to:Elbląg, Malbork, Grudziądz, Toruń, Chełmno, Gdańsk z Kaszubami i Kociewiem oraz cala delta Wisły. Prusy Książęce weszły w alians z elektorem brandenburskim, tworząc związek antypolski, który to doprowadził do rozbioru Polski i umocnienia się tego związku pod nazwą Królestwo Pruskie. Fredek