Konkretne pytania i niekonkretne odpowiedzi (opinia)

22
22.06.2022
Konkretne pytania i niekonkretne odpowiedzi (opinia)
Drzewa przy ZSG, zdjęcie z czerwca 2022 r. (fot. Anna Dembińska, arch.portEl.pl)
Wracamy do tematu dużej przycinki niektórych drzew w Elblągu. Doczekaliśmy się odpowiedzi z ratusza w formie... linku do stron Urzędu Miasta i prezentacji na temat właściwego przycinania drzew. Konkretów nadal brak.

Przypomnijmy: 4 kwietnia wysłaliśmy do ratusza pytania dotyczące drastycznych przycięć drzew w Elblągu. Do maila dołączyliśmy zdjęcia i... czekaliśmy. 4 maja opublikowaliśmy pierwszy tekst na ten temat. I nadal czekaliśmy na odpowiedzi na nasze pytania... 15 czerwca opublikowaliśmy kolejny tekst ze zdjęciami drzew po kilku tygodniach od cięć.

W komentarzach rozgorzała burza, w których część czytelników przekonywała, że cięcia zostały wykonane prawidłowo i drzewa „odbiją“. Druga grupa miała zdanie przeciwne. A ratusz milczał. W redakcji czekaliśmy na maila, w którym ktoś podpisany z imienia i nazwiska wyjaśni nam, dlaczego cięcia musiały być tak głębokie.

We wtorek doczekaliśmy się odpowiedzi. Merytoryczna dotyczyła wierzby płaczącej przy ul. Karowej. - W odpowiedzi na pytanie dotyczące przycinania wierzby płaczącej znajdującej się na parkingu przy ul. Karowej 1 przy siedzibie MOSiR informujemy, że zgodnie z art. 87a ust. 2 pkt 2 Ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. 2004 nr 92 poz. 880 z dnia 16.04.2004) dopuszcza się usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, jeżeli ma to na celu utrzymanie uformowanego kształtu tej korony. Wierzba płacząca charakteryzuje się bardzo dużymi przyrostami rocznymi. W celu poprawy estetyki została uformowana w formie „grzybka”, w ten sposób jest pielęgnowana od wielu lat. Przycinanie wierzby w ten sposób nie ma na celu wyrządzenia szkody, a wręcz przeciwnie – celem jest dbanie o to drzewo. Ponadto MOSiR jako administrator terenu ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa ludziom i mieniu, a drzewo to znajduje się na środku parkingu, z którego korzysta wiele osób - informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego.

Konkretne pytania i niekonkretne odpowiedzi (opinia)
Wierzba przy ul. Karowej od lewej: fot. z 2021 r., marca 2022 r., czerwca 2022 r. (fot. nadesłana, Anna Dembińska)

Obok przedstawiamy zestawienie trzech zdjęć: jak drzewo wyglądało w ubiegłym roku, jak wyglądało po przycince i jak wyglądało w połowie czerwca tego roku. Wnioski pozostawiamy Państwu.

W odpowiedzi na pytania dotyczące drzew przy szkołach dostaliśmy do urzędników... link do tekstu na stronach Urzędu Miejskiego o spotkaniu dyrektorów elbląskich szkół z urzędnikami. W tym tekście jest też link do prezentacji na temat przycinania drzew oraz link do strony wyjaśniającej „Jak przycinać drzewa?“ Taką samą prezentację otrzymali dyrektorzy elbląskich szkół na wczorajszym (21 czerwca) spotkaniu podsumowującym rok szkolny 2021/22.

Szukamy więc odpowiedzi w prezentacji. Z dwóch pierwszych slajdów możemy się dowiedzieć, dlaczego drzewa są potrzebne w mieście. Na trzecim slajdzie jest zdanie o rozwoju drzewa. Na czwartym - jest infografika o zaburzeniach bilansu. I tak dalej. Kto chce, może zapoznać się z prezentacją tutaj. Na siedemnastu slajdach odpowiedzi na pytanie, dlaczego zostały przycięte drzewa przy Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Daszyńskiego, przy II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Królewieckiej czy Zespole Szkół Gospodarczych nie znaleźliśmy.

W mailu skierowanym do naszej redakcji otrzymaliśmy jeszcze pięć stron linków do stron Urzędu Miejskiego, na których zapisane są proekologiczne działania miasta. Nadal cierpliwie czekamy na odpowiedź: kto i dlaczego podjął decyzję o takim, a nie innym przycięciu drzew przy elbląskich szkołach. Do tematu wrócimy.

Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w tym dziale

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
bo tylko linki potrafią urzędasy wstawić. Od imć Dyr z ochrony środowiska.
przyrodnik (2022.06.22)
Bo, by dobrze przyciąć (prześwietlić koronę) drzewo, trzeba mieć odpowiednią wiedzę. By mieć wiedzę trzeba się uczyć, a to boli.
Drzewa przy ZSG, te z fotografii, są już martwe i nie uratuje ich już żadna prezentacja.
GłębokaMyśl (2022.06.22)
To jest walka z ociepleniem klimatu.
@@1 (2022.06.22)
GM uważa, że na to trudne pytanie Redakcji wyrażone przez pana Sebastiana Malickiego najlepiej będzie potrafiła odpowiedzieć prokuratura w Elblągu...
GłębokaMyśl (2022.06.22)
Bażantarnię wyrżnęli a tu sobie drzewka odrosną... Tym sie martwcie że połowę lasów na zimę wyrżną bo nie ma wegla z Rosji.
(2022.06.22)
@@@1 - Chyba kryzysem opałowym. TO CHRUST dla ubogich drwali, którzy wytną martwe drzewa albo ubogich zleceniodawców tych błogosławionych działań.
GłębokaMyśl (2022.06.22)
@GłębokaMyśl - Nie są martwe, martwe są wieczne żale a te korony drzew odrosną. Masz zdjecie wierzby marzec a czerwiec. Za rok bedzie jak na pierwszym zdjeciu fachoFcu.
dlatego się nie uczyłeś, bo ciebie bolało
To by mogło być nawet zabawne... gdyby nie było takie żenujące.
puszczyk (2022.06.22)