Przeszło 20 zgonów i ponad 30 stanów ciężkich zatruć, to dotychczasowy bilans wprowadzenia do obiegu handlowego alkoholu metylowego na terenie Czech. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że alkohol z nielegalnej rozlewni trafił też do Polski. Dlatego Główny Inspektor Sanitarny apeluje, by kupując alkohol zwracać uwagę na oznakowanie butelek, banderol i miejsce wytworzenia produktu.
W związku z dwoma przypadkami śmiertelnymi i podejrzeniem zatrucia u kolejnych osób na terenie naszego kraju Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym „ze względów bezpieczeństwa zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej”.
Ponadto GIS wydał również decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych pochodzących z Republiki Czeskiej za wyjątkiem piwa i wina.
Jakie są objawy zatrucia alkoholem metylowym?
Alkohol metylowy jest bezbarwnym płynem o zapachu zbliżonym do alkoholu etylowego. Używany jest przede wszystkim w przemyśle jako surowiec do produkcji rozpuszczalników, mieszanek wybuchowych i środków do mycia szyb. Alkohol metylowy łatwo ulega wchłonięciu przez organizm i w ciągu 1 godz. od spożycia osiąga najwyższy poziom we krwi. Przemiana alkoholu metylowego w ustroju człowieka polega na utlenianiu, głównie w wątrobie, do aldehydu mrówkowego, a następnie do kwasu mrówkowego, którego dalsze utlenianie przebiega bardzo powoli. Oba metabolity wykazują wybitne działanie toksyczne prowadząc do kwasicy metabolicznej. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi od 30 do 100 ml metanolu. Objawy zatrucia ujawniają się w ciągu pierwszych kilku, kilkunastu godzin od spożycia. Są to:
- podwójne widzenie i zaburzenia widzenia aż do ślepoty;
- nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty i bóle głowy;
- bolesne kurcze łydek.
W miarę pogłębiania się zatrucia i nasilania śpiączki mogą występować drgawki toniczne i kloniczne oraz obniżenie temperatury ciała. Śmierć następuje w wyniku ciężkiej kwasicy i porażenia ośrodka oddechowego.
W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę Pogotowia Ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.
Leczenie w takich przypadkach polega na stosowaniu dożylnym dwuwęglanu sodu w ilości koniecznej do wyrównania niedoboru oraz na podaniu 5-15 proc. alkoholu etylowego w powolnym wlewie dożylnym w roztworze fizjologicznym soli w ilości od 10 do 20 g alkoholu etylowego na dobę. W ciężkim zatruciu leczeniem z wyboru jest dializa otrzewnej lub hemodializa.
Źródło: GIS, Izba Celna
Inspektorzy prowadzą kontrole w Elblągu
Jak poinformował mgr inż. Marek Jarosz z Inspektoratu Sanitarnego w Elblągu, w związku z kolejnymi przypadkami zatruć alkoholem z Czech na terenie miasta trwają kontrole w sklepach i lokalach gastronomicznych wprowadzających wyroby alkoholowe do obrotu.
Kontrole na terenie miasta rozpoczęły się 16 września (niedziela), bezpośrednio po otrzymaniu decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego. Jak poinformował Marek Jarosz - kontrole będą wykonywane codziennie, aż do odwołania. Będą przeprowadzane we wszystkich obiektach znajdujących się na terenie miasta i powiatu elbląskiego.
Jednocześnie inspektorzy przestrzegają przed zakupem i konsumpcją wyrobów alkoholowych niewiadomego pochodzenia lub pochodzących z obrotu nieoficjalnego.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter