Budżetowe pieniądze na sport

25
21.11.2023
Budżetowe pieniądze na sport
graf. pixabay.com
Działacze sportowi z części elbląskich klubów wystosowali do prezydenta Elbląga pismo, w którym postulowali zwiększenie środków finansowych na sport. Jak więc wygląda finansowanie tej kwestii na podstawie projektu budżetu na 2024 rok?

Pod koniec października napisaliśmy artykuł o piśmie elbląskich sportowców, w którym postulowali oni zwiększenie środków budżetowych na sport w naszym mieście. „Rokrocznie wyniki otwartych konkursów ofert nie są dla nikogo zaskoczeniem. Wsparcie dla największych klubów sportowych każdego roku jest utrzymane na podobnym poziomie, bez względu na wyniki sportowe. Przy podziale dotacji nasuwają się wnioski, że podczas oceny ofert nie są brane pod uwagę takie zależności jak osiąganie wyników sportowych, ilość wyszkolonych mistrzów i reprezentantów kraju, ilość zawodników biorących udział w szkoleniu, rangę zawodów, w których klub bierze udział oraz potencjał dyscypliny sportowej” - zwrócili uwagę działacze w swoim piśmie.

Zerknęliśmy do projektu budżetu na przyszły rok i...

W dwóch sztandarowych programach miasta dotyczących wsparcia elbląskiego sportu pieniędzy jest mniej. Na zadanie „Wspieranie szkolenia sportowego w różnych dyscyplinach” zapisano 875 tys. zł. W tym roku do podziału był milion złotych (tak też zapisano wcześniej w projekcie budżetu na 2023 r.). Podzielono je na 9 klubów. Kwotę 875 tys. zł wyczerpało już wsparcie dla Startu – 530 tys. zł i Olimpii – 376,5 tys. zł.

Na drugie zadanie „Upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży” zaplanowano w 2024 roku tylko 425 tys. zł. Tymczasem w obecnym roku - 900 tys. zł, które podzielono na 27 klubów. Aż 500 tys. zł wówczas trafiło do czterech klubów: Olimpii (168 tys. zł), Truso (134 tys. zł), Orła (114 tys. zł) i Silvant Kajak (85 tys. zł). Dodajmy, że w projekcie budżetu na 2023 rok początkowo wpisano kwotę 400 tys. zł, resztę uzupełniono w trakcie roku jako dofinansowanie z Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Aktualizacja i uzupełnienie. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim, kwota dofinansowania na sport będzie w 2024 roku podobna do kwoty z 2023 roku. Różnica wynikająca z projektu budżetu między kwotami z tego i przyszłego roku ma być uzupełniona również z Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jako dofinansowanie na upowszechnienie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży jako sposób przeciwdziałania uzależnieniom.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
To jest skandal. Lepiej niech dzieciaki stoją pod klatkami niż uprawiają sport. A może tak zrezygnować z jednego wice? Przynajmniej więcej pożytku by było za tą pensję. I dziwią się, że Elbląg wymiera? To jest jeden z wielu powodów!
Zdegustowany rodzic (2023.11.21)
@Zdegustowany rodzic - A może dziecko wyślij na zajęcia do klubu sportowego? To wymaga płacenia składek. To nie jest 425tys PLN na wsparcie zajęć dla ubogich dzieci tylko na potrzeby klubów.
(2023.11.21)
1,2,3... czekamy jak się odpalą kibice Startu... a wyników jak nie było tam nie ma.
(2023.11.21)

info

6  
  5
Jak by Pan Prezydent brał udział w zajęciach sportowych, lub miał dzieci które trenują, to pieniądze na sport w mieście by się znalazły. Więc wyborcy - myślcie przy następnych wyborach. Parafrazując wieszcza, po co nam kluby sportowe jak są w Gdańsku i Morągu... widać wszystko ma być zminimalizowane (zmarginalizowane)
jimi (2023.11.21)

info

20  
  5
Nie nie nie. Zdecydowane NIE dla fanaberii kaszojadów. Pislamabad ma ważniejsze potrzeby... "Remont plebanii albo kościelnego dachu? Okazuje się, że z pomocą niekoniecznie muszą przyjść parafianie i proboszcz, ale… polski rząd, a dokładniej Fundusz Kościelny MSWiA. W tym roku wydano z niego na remonty i konserwację zabytkowych obiektów o "charakterze sakralnym" 8,3 mln zł. A do wydania są jeszcze kolejne miliony. "
Ksiądz z Dąbrowy (2023.11.21)

info

13  
  10
Dotacje dla watykanczyów. Pisowski rząd nie ma pieniędzy na polskie dzieci... "W II etapie Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przyznano 1,8 mld zł na realizację 3 248 projektów. Program jest kierowany "bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami"
(2023.11.21)

info

11  
  5
Przecież to jest śmiech na sali. Miasto nie wspiera koszykarzy ale już Energa może. Sztuczne zapisy się stworzy promujące tylko drużyny najwyżej rozgrywkowo ustawione = Start Elbląg i Olimpię Elbląg. Bo sport drużynowy nie równa się sport tylko układy i układziki.
(2023.11.21)

info

15  
  2
Dla Wielkiego Jabby wszelkie przejawy aktywności fizycznej to samo zło. Czego nie rozumiecie?
Actros (2023.11.21)

info

15  
  1
Rada miasta i prezydent będą inwestować w port morski. W przyszłość ! Co tam jakiś sport ? !
(2023.11.21)

info

11  
  2
Zbliżają się wybory to podziękujemy naszym włodarzom
(2023.11.21)