Tramwaj temu winien

35
23.06.2022
Tramwaj temu winien
fot. Mikołaj Sobczak
Powracamy do tematu sygnalizacji świetlnej na ul. Grota Roweckiego. Dlaczego po dość długim czasie została uruchomiona? Wyjaśniamy, dlaczego policja złożyła taki wniosek i co do tego ma tramwaj.

Na początku czerwca, na prośbę jednego z naszych czytelników, wyjaśnialiśmy sprawę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przez ul. Grota- Roweckiego przy ratuszu. Przypomnijmy: przez długi okres sygnalizacja była wyłączona. Teraz działa... Po naszym artykule jej działanie zostało skrócone do godziny 20.

Urząd Miasta odpowiedział nam, że sygnalizacja została włączona na wniosek policji. Dlaczego policjanci zdecydowali się złożyć taki wniosek? Okazuje się, że wszystkiemu winien jest... tramwaj, a raczej fakt, że przejście dla pieszych przecina torowisko tramwajowe.

- Wymienione przejście dla pieszych a właściwie sygnalizacja na tym przejściu została uruchomiona po zmianie przepisów dotyczących pieszych i ich pierwszeństwa. W momencie gdy jest ona wyłączona, a na przejście wchodzi pieszy, kierujący pojazdami ustępują jej pierwszeństwa. Problem był w tym, że dalej są tory tramwajowe i zgodnie z nowymi przepisami, kierujący tramwajem ma pierwszeństwo przed pieszym. Sygnalizacja jest więc po to, by nie dochodziło do niebezpiecznej sytuacji, gdy pieszy przechodzi przez pasy ruchu, gdzie ustępuje mu się pierwszeństwa i wchodzi wprost pod nadjeżdżający tramwaj – wyjaśnia nadkomisarz Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
" Tramwaj temu winien" - pocałować go powinien.
Czyli jakby nie zmiana przepisów dotyczących pieszych to mielibyśmy sygnalizację świetlną cały czas wyłączoną?
kierowca z bombowca (2022.06.23)
A takie pytanko, sygnalizacja działa od której godziny? Bo w dniu dzisiejszym o 7:15 nie działała....
hmmmmm (2022.06.23)
to niech czerwone światło dla pieszego włącza się wtedy gdy jedzie tramwaj. a obecnie nie ma ruchu pojazdów na żadnym pasie a pieszy stoi n czerwonym.
kierowca1 (2022.06.23)
Ha ha co to za głupie tłumaczenie? Taka sama sytuacja jest na Grunwaldzkiej (przejście dla pieszych niedaleko hali "Elzam", oznaczone jedynie oczkami migającymi zamontowanymi na jezdni) i tam jakoś nikt świateł nie montował... Lepiej zróbcie porządek z zapalającym się czerwonym światłem, które dotyczy przejazdy przez tory tramwajowe na Grunwaldzkiej, kawałek za skrzyżowaniem z Żeromskiego. Na skrzyżowaniu zapala się zielone światło ale 30 metrów dalej już jest czerwone bo niby tramwaj jedzie, tylko problem polega na tym, że tramwaj jest przy Lidlu ze skrzyżowaniem z Grottgera albo dopiero jedzie koło McDonalda, a światło już dla kierowców się pali i robią się korki...
mieszkaniec Ogrodowej (2022.06.23)
W takim razie do niebezpiecznych sytuacji moze dochodzic na Grobli Sw Jerzego tam rowniez jest przejscie i torowisko tylko nie ma sygnalizacji
(2022.06.23)
Co za dziwne tłumaczenie policji. Na Grunwaldzkiej koło Elzamu jakoś nie ma sygnalizacji, i jakoś tramwaje się zatrzymują i ustępują pieszym.
Gvvj (2022.06.23)
Z uwagi na dużą koncentrację ruchu pieszego - należało rozważyć ulokowanie przystanków tramwaju właśnie w tym miejscu, a nie, trochę bezsensownie, na samym środku najruchliwszego skrzyżowania w tej części miasta. Podobnie, wobec utraty znaczenia Placu Grunwaldzkiego jako węzła przesiadkowego, przystanki tramwaju przy Trzeciego Maja powinny być zlokalizowane na przecięciu Pasażu Hetmańska-Bałuckiego, dokładnie tam, gdzie umieszczono ostatnio labirynty, a gdzie krzyżują się szlaki większości pieszych. Idąc tym tokiem - przystanki TRAM/ AUTOBUS powinny powstać też na przecięciu z ul. Zacisze/ Słoneczna. I wtedy okaże się, że przyjaznym tramwajem podróżuje znacznie więcej mieszkańców niż teraz...
pioan (2022.06.23)
Dla czego sygnalizacja świetlna na ul. Krolewieckiej z Kopernika się włącza grubo, około godzi9 7.Kiedyś, zupełnie nie dawno działała już o godz.5? I czemu ta sygnalizacja jest rozregulowana? Jednocześnie zapala się światło zielone dla pieszych przechodzących przez ul. Królewiecka i Kopernika. Dla wyjeżdżających z ul. Kopernika dłuży się xaas wyjazdu w minutach, gdy sygnalizatyow pokazuje ciągle światło czerwone, wsko zy zielone i przejedzie max 2 samochody. Ktoś nad tym panuje w mieście. Zy jest to tak specjalnie, by lwlepiac mandaty kierowcom? Wszak policja jest obok.
Światełka i inne duperele (2022.06.23)
a to niech se tramwaj ma czerwone a nie wszyscy !