Świąteczna zbiórka żywności

16
21.11.2023
Świąteczna zbiórka żywności
fot. arch. portel.pl
Już w ten piątek i sobotę (24 i 25 listopada) zobaczycie Państwo w dużych sklepach i supermarketach oznakowane kosze Banku Żywności, czekające na dary dla uboższych współmieszkańców naszego miasta: jak zwykle można do nich włożyć mąkę, cukier, olej, konserwy mięsne czy warzywne, słodycze, kawę, herbatę – produkt, który też dla siebie kupicie na święta.

Ubóstwo w Polsce nie maleje. Według badania EAPN Polska z roku 2023, w Polsce 396 tys. dzieci i 287 tys. seniorów żyje w skrajnym ubóstwie. Dzieci w szkole otrzymują ciepłe posiłki, ale w dniach wolnych już nie, a na Święta liczą na coś dobrego i nie powinny być zawiedzione. Z kolei coraz więcej starszych osób żyje samotnie i jedna renta czy emerytura często nie do końca zaspokaja codzienne potrzeby. Oczywiście paczka żywnościowa nie zastąpi obecności bliskich, ale będzie dowodem, że mogą liczyć na czyjąś pomoc.

Świąteczna Zbiórka Żywności będzie odbywać się w całej Polsce. W Elblągu organizują ją wspólnie wszystkie organizacje pomocowe, włącznie z Caritas, pod przewodnictwem Banku Żywności. Wszystko, co nazbieramy zostanie w postaci paczek świątecznych przekazane najuboższym elblążanom przez organizacje, które się nimi opiekują. Bankowe kosze będą czekały w sklepach sieci Biedronka, Lidl, Stokrotka, w sklepie Va Bank, w marketach Carrefour, E.Leclerc, Kaufland. Jest już długa lista oczekujących na świąteczna pomoc. Liczymy na dobre serca i hojność elblążan, którzy w poprzednich latach nigdy nie zawiedli. W ramach współpracy z Bankiem Żywności zbiórka będzie też prowadzona w Młynarach, Tolkmicku, Suszu i Iławie. Żywność tam zebrana trafi do najuboższych mieszkańców tych miejscowości.

Bank Żywności w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Systemowych zmian, żeby tych biednych i potrzebujących było mniej, Polacy jakoś nie mogą się doczekać, bez względu na to kto akurat nimi rządzi. Za to bezustannie płyną do nich prośby o wsparcie od rozmaitych fundacji i stowarzyszeń. I znowu biedni będą wspierać jeszcze biedniejszych, a bogaci w zupełnie innych inicjatywach udzielą wsparcia jeszcze bogatszym. Smutne to.
(2023.11.20)

info

10  
  2
Niech państwo weźmie na siebie obowiązek zaopatrzenia obywateli w żywność. W moim bloku Ci co otrzymują za darmo żywność, później ją sprzedają. Czyli nie jest Im potrzebna. Otrzymują też żywność z Kościoła.
B (2023.11.20)

info

23  
  1
a jak to włściwie jest z zagrożeniem życia na ukrainie?uciekli przed wojną bo czuli się zagrożeni, a teraz jeżdżą na ukrainę rodziny odwiedzać. nie rozumiem tego.
(2023.11.20)
A co ze sklepami nie przekazują żywności przed końcem daty ważności tylko trzymają do końca?
(2023.11.20)
W pierwszej kolejności zaspokajane są żywnościowe potrzeby szefostwa, licznej rodziny szefostwa i szerokiego grona przyjaciół szefostwa...
emerytt (2023.11.20)

info

14  
  1
W Polsce nie ma głodnych!!!
(2023.11.20)

info

7  
  4
Niech seniorzy mniej dają na kościół i Rydzyka, dostają 13-nastki, 14-nastki. A dzieci w potrzebie?, to niech rodzice wezmą się za pracę, a nie żyją z 500+ i tylko robią dzieci.
Wiollka (2023.11.20)
@Wiollka - Po 32 latach pracy w szkole mam emeryturę 2723 zł, po uregulowaniu niezbędnych opłat, na tzw. życie zostaje mi Ok 1600 zł czyli trochę ponad 50 zł dziennie. Naprawdę trzeba liczyć każą złotówkę, aby starczyło na jedzenie, zakup odzieży czy obuwia. Bardzo rzadko chodzę do kina lub do teatru, 1-2 razy w roku. Kupno książki to duży wydatek, ale są biblioteki. Najgorsze są wydatki na prywatne wizyty u lekarza. Dodatkowe emerytury(13 i14) to tylko 8,8zł dziennie, a więc wystarcza na jedną drożdżówkę i pół kg jabłek. Na szczęście wkrótce dostanę dodatek opiekuńczy i wówczas jeśli zdrowie pozwoli to zacznę” szaleć” i pójdę częściej do kina. Około 50% emeytów ma świadczenie poniżej 2500 zł brutto.
starsza pani (2023.11.20)
@starsza pani - co wypracowałas -to masz
antyStarzec (2023.11.20)
@starsza pani - Na kogo Pani głosowała.... ?
(2023.11.20)