Sprawdzają hałas w mieście

24
13.05.2022
Sprawdzają hałas w mieście
(fot. Anna Dembińska)
Co to za dziwne urządzenia rozstawione są przy niektórych ulicach w Elblągu – pytają nasi Czytelnicy. Służą do mierzenia hałasu i stworzenia mapy akustycznej, którą co pięć lat samorządy muszą aktualizować.

Ostatnia mapa akustyczna z 2018 roku wskazała, że najgłośniej w Elblągu było na terenach wokół obiektów przemysłowych oraz wzdłuż ulic: Kościuszki, Orlej, Robotniczej, 12 lutego, Browarnej i alei Grunwaldzkiej. Efektem tych badań było m.in. ustawienie na 12 odcinkach ulic, w tym Rawskiej, Kościuszki, Mickiewicza, Browarnej, znaków ograniczających prędkość od godz. 22 do 6. Wkrótce minie pięć lat od sporządzenia tamtej mapy, więc zgodnie z przepisami ochrony środowiska miasto musiało zamówić nowe badania.

- Realizuje je na zlecenie samorządu elbląska firma OPEGiEKA. Ich koszt to 448 tys. złotych, potrwają do 20 maja – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Urządzenia do mierzenia hałasu będą rozstawione w ponad 60 punktach mieście.

Sprawdzają hałas w mieście
(fot. Anna Dembińska)

- 23 punkty dotyczą hałasu drogowego, 23 hałasu szynowego, wytwarzanego przez tramwaje i 18 punktów hałasu przemysłowego. Do 30 czerwca z tych danych powstanie zaktualizowana mapa akustyczna, którą przekażemy Generalnemu Inspektorowi Ochrony Środowiska – dodaje Łukasz Mierzejewski.

Akustyczną mapę miasta samorząd (powyżej 100 tys. mieszkańców) ma obowiązek tworzyć co pięć lat. W ten sposób lokalizowane są najbardziej narażone na hałas miejsca, tworzone są ostrzeżenia dla mieszkańców o zagrożeniach związanych z hałasem i programy ochrony środowiska przed hałasem.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Największy hałas jest u mnie w domu, gdy przepiję wypłatę...
Renek (2022.05.13)
Jakie prędkości??? Pogibało ich?. Na rawskiej znak stoi 30 km/h w nocy a zasuwają zlomami ile wlezie, o wiertarkach nie wspomnę...
Art :) (2022.05.13)
To bardzo proszę zmierzyć hałas, jaki wytwarza ten samolot Turbo Finist krążący nad Elblągiem w weekendy. Rozstawione punkty mierzą hałas drogowy, przemysłowy, szynowy. A co z hałasem samolotowym?
Ten ruski złom Antonow kukuryźnik to zakała spokoju elblążan. Inne samoloty w normie ale to przekracza wszystkie normy. Proszę zająć się tą sprawą albo będziemy interweniować w Warszawie. Puk puk jest w tym mieście jeszcze jakiś prezydent?
no to teraz kolejne odcinki będą 30 km/h i cyk mandaty jak na Rawskiej ludzie jadący do pracy w Gronowie. Bo przecież patologia nie jeździ do pracy - a na 500 + musi być
(2022.05.13)
jak ruski to interweniuj w Maskwie
ty jesteś jaego miernikiem, nie robisz niczego innego tylko czekasz, aż się pojawi. Nudziarz z ciebie i maruda
ilu was będzie interweniowało 2-5,powodzenia, wszak wszędzie są osoby uciążliwe
TZW Ja***ja sobie robicie. Przykład to urządzenie ustawione koło ZKM na trawniku daleko od jezdni. Co wykarze wszystko w normie. Ustawcie toto na linii budynków gdzie jest hałas, blisko jezdni.
(2022.05.13)
Na Browarnej powinny być ekrany akustyczne lub dźwiękochłonne, już dawno