Pod jemiołą nie zawsze jest miło. Jak wspomóc miejskie drzewa?

37
20.11.2023
Pod jemiołą nie zawsze jest miło. Jak wspomóc miejskie drzewa?
Pozostałości drzew wyciętych przy Pionierskiej. Fot. Anna Dembińska
W ostatnim czasie przy ul. Pionierskiej wycięto dwa drzewa, które były w złym stanie. Lokalny społecznik Artur Pytliński podczas spotkania z dziennikarzami wskazywał dziś (20 listopada), jakie ma pomysły, by takich sytuacji uniknąć w przyszłości.

- Znajdujemy się przed drzewami, które zostały wycięte przy ul. Pionierskiej, w zasadzie jednym z symboli Elbląga (jest – red.) ta aleja drzew, która ciągnie się tą ulicą od czasów przedwojennych – mówił Artur Pytliński, pokazując stare fotografie ulicy. - Niestety w ostatnim czasie dokonano wycinki drzew w tym ciągu (...), wykonywane są też wycinki w okolicy parku Kajki w przypadku wielu innych drzew. Teraz, gdy to mówię, wycinane jest kolejne drzewo i jest to sytuacja bardzo niepokojąca. Dzięki Łukaszowi Kotyńskiemu (również lokalny społecznik, piszący o mieście na profilu facebookowym Elblągue - red.), który bardzo zaangażował się w tę sprawę, udało się dowiedzieć, że te drzewa zostały wycięte z uwagi na ich zły stan (pisaliśmy o tym tutaj, a w tym artykule o niedawnej akcji sadzenia drzew w pobliskim parku Kajki - red.), ale warto zadać pytanie, skąd wziął się zły stan tych drzew? Widzimy w okolicach parku Kajki, że te drzewa często są w złym stanie prawdopodobnie m. in. przez jemiołę, która porasta te drzewa i jeśli nie jest usuwana przez dłuższy czas, to te drzewa "zadusza". Lasy Państwowe wskazują, że jeśli taka jemioła będzie rosła na drzewie blisko 20 lat, drzewo zacznie w końcu zamierać – mówił społecznik. Taką długotrwałą obecność jemioły mają wg niego potwierdzać relacje okolicznych mieszkańców. - Pokazuje to, że jest potrzebna interwencja w tej sprawie, żeby takich wycinek więcej nie było – zaznaczył.

Pod jemiołą nie zawsze jest miło. Jak wspomóc miejskie drzewa?
Artur Pytliński. Fot. Anna Dembińska
Artur Pytliński przedstawił pięć postulatów, które mają zapobiec podobnym sytuacjom.

1. Zadbanie o zabiegi pielęgnacyjne drzew, jak np. usunięcie jemioły.

2. Zwiększenie środków w budżecie miasta na takie działania.

3. Wpisywanie drzew na listę pomników przyrody.

4. Przesadzanie drzew przy poszczególnych inwestycjach, a nie całkowite usuwanie ich z przestrzeni miasta oraz sadzenie drzew nie tylko w ramach nasadzeń zastępczych, ale także obok istniejących.

5. Polepszenie komunikacji z mieszkańcami w zakresie wycinek.

Zdaniem Arura Pytlińskiego dobrze by było, by w przypadku drzew szczególnie ważnych, wykorzystywać wszelkie dostępne techniki, by ocalić nawet te, których stan jest zły.

- Zawsze podchodzę do tego zdroworozsądkowo, są przypadki, że drzewo jest obumarłe i zagraża bezpieczeństwu i nie wolno tego ignorować. Jednak po pierwsze chciałbym reagować zawczasu, żeby w ogóle do takich sytuacji nie dochodziło, a jeśli następuje jakieś uszkodzenie, podejść realistycznie do tego, co można zrobić, żeby takie drzewo ocalić – mówił. - Jeśli jest jakiś promień nadziei, moim zdaniem warto z tego skorzystać - dodał.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Drzewa mają po sto lat... nic nie jest wieczne. Drzewa podobnie jak ludzie-jedne żyją dłużej drugie obumierają wcześniej z powodu różnych chorób. Jeden człowiek żyje 90 drugi 50 lat /to samo z drzewami i choćbyś nie wiadomo co pan robił to i tak nic nie da... siła wyższa.
DS. (2023.11.20)
Wycinka drzew to zawsze ostateczność, należy czynić starania aby ratować drzewa zamiast je wycinać.
Mieszkaniec123 (2023.11.20)

info

36  
  6
Przykro patrzeć jak drzewa umierają. W Parky Kajki coraz więcej drzew idzie na ścięcie, najczęściej z powodu jemioły, która rozrasta się i niszczy drzewa. Zieleń Miejska powinna zająć się tym problemem, zanim drzewa uschną, jemiołę trzeba usuwać
(2023.11.20)
@DS. - Jeśli nie będzie się o człowieka dbać to też szybciej umrze - a zarówno obecnością ludzi jak i drzew chcemy się cieszyć jak najdłużej
ArturPytliński (2023.11.20)
Dodatkowym problemem jest fakt, ze nowe nasadzenia zastepcze sa blokowane przez Departament Zarzadu Drog. Przy planowaniu nasadzen nowych drzew w pasie zielienii ulic takich jak np. Pionierska, powoluja sie na przepisy regulujace odleglosc nasadzen od drogi. Czy oznacza to ze z biegiem czasu wyciete zostana wszystkie drzewa, a nowych juz nie bedzie bo 'przepisy'?
lye (2023.11.20)

info

15  
  4
Więcej betonozy. Sprzedać wszystkie miejsca zielone w mieście i "nie będzie już nic".
(2023.11.20)

info

10  
  7
Nie chcę zachwalać ale ostatnio przy Nowowiejskiej posadzono ok 10 młodych brzóz. Brawo.
(2023.11.20)

info

10  
  2
Jestem za tymi postulatami chłop ma rację w tym mieście zaraz nie bendzie zieleni i to miasto już całkowicie umrze bez zieleni można budować bo miasto powinno się rozwijać ale roślinność powinna być pod ochroną ekologów bendzie znacznie ładniej jak bendziemy chronić nasza ekonature.
(2023.11.20)
Tak "bendzie", a ty nie będziesz dbał o język ojczysty, nie będę tu rozwijał tematu, szkoda czasu.
(2023.11.20)
Ze 2 miesiące temu na 1-go Maja, przy Sądzie, "posadzono" kilka drzew w donicach. Niby ok, ale drzewa w donicach posadzone przy Bulwarze Zygmunta Augusta pousychały. Gdzie tu sens? Wybory idą...
eb (2023.11.20)