Kryptonim "Ogień", czyli manewry w areszcie

4
20.11.2023
Kryptonim Ogień, czyli manewry w areszcie
Fot. AŚ w Elblągu
Na terenie Aresztu Śledczego w Elblągu, 16 listopada, przeprowadzono ćwiczenia specjalistyczne przy współudziale elbląskiej Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Zobacz zdjęcia.

Celem szeroko zakrojonych ćwiczeń było doskonalenie umiejętności w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych, współdziałanie z Policją, Strażą Pożarną, zgrywanie pracy zespołowej formacji mundurowych, sprawdzenie konkretnych metod i skuteczności działania funkcjonariuszy w sytuacji wystąpienia zagrożenia na terenie jednostki.

 

W trakcie manewrów sprawdzono trzy najbardziej wiarygodne scenariusze:

1. Pokonanie oporu/ barykady w oddziale mieszkalnym,

2. próba ugaszenia pożaru na terenie jednostki,

3. zapobieganie ucieczce skazanego z aresztu.

 

Epizod pierwszy przedstawiał następującą sytuację:

W trakcie dokonywania kontroli zachowania osadzonych, oddziałowy słyszy głośne krzyki dobiegające ze świetlicy oddziałowej. Ustala, że trzech osadzonych okrzykami nawołuje innych skazanych do wystąpienia przeciwko administracji więzienia. Osadzeni zbudowali barykadę ze sprzętów kwaterunkowych znajdujących się w świetlicy. Zadaniem funkcjonariuszy było profesjonalne przeprowadzenie akcji likwidacji zagrożenia poprzez usunięcie barykady i obezwładnienie agresywnych osadzonych, przy wykorzystaniu grup: uderzeniowej, odwodowej, transportowej, medycznej oraz negocjatorów.

Kryptonim Ogień, czyli manewry w areszcie
Fot. AŚ w Elblągu
W epizodzie drugim zakładano, że w trakcie obserwacji monitoringu dowódca zmiany zauważy duże zadymienie na dachu pawilonu mieszkalnego aresztu. W rejon zagrożenia zostaną posłane grupy ds. ochrony przeciwpożarowej wraz z podręcznym sprzętem gaśniczym. Na miejscu jednak okaże się, że zadymienie jest silne i zagraża rozprzestrzenieniem się pożaru. Dowódca wzywa dwa zastępy PSP, które przeprowadzają akację gaśniczą.

Epizod III był nie mniej wymagający, w zakresie logistyki i podjęcia dynamicznych i skutecznych, działań.

W trakcie sprowadzania dwóch osadzonych z placu spacerowego jeden z osadzonych podejmuje próbę ucieczki. W przebiegu tego zdarzenia założono min. wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego w postaci pocisków niepenetracyjnych miotanych z broni palnej w celu uniemożliwienia ucieczki skazanego z terenu jednostki oraz posiłkowano się współpracą z funkcjonariuszami Policji, którzy monitorowali teren zewnętrzny jednostki oraz Sądu Okręgowego w Elblągu.

Powyższe ćwiczenia specjalistyczne o charakterze grupowym z wykorzystaniem metody sytuacyjnej, inscenizacyjnej i działań praktycznych realizowane są w oparciu o przepisy regulujące postępowanie funkcjonariuszy SW w sytuacji zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa jednostki organizacyjnej. Są one bardzo ważnym elementem kształcenia profesjonalnych działań formacji zmilitaryzowanych jaką jest Służba Więzienna i najistotniejszym elementem w budowaniu bezpieczeństwa lokalnego środowiska.

mjr Anna Downar, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale

A moim zdaniem...

Współpraca policji i straży pożarnej podczas tropienia Lotnej Brygady Opozycji została oceniona przez władze pislandu na bardzo wysokim poziomie. Odznaczono szczególnie zasłuzonych antyterrorystów i operatora wozu drabiniastego. Całe szczęście, że to już ponura i mroczna historia, ale nie zapomniana. Po 11 grudnia rozliczamy te partyjne manewry.
(2023.11.20)

info

11  
  1
Z nudów zabawę sobie wymyślają.
(2023.11.21)

info

5  
  0
Moja cela 130 gdzie chłop zmarł nam na 44 urodziny oj tam to się działo
L8star (2023.11.21)

info

0  
  0
Wedle wiedzy, posiadanej przeze mnie, a zasięgniętej od mego kolegi, który w Areszcie wzmiankowanym spędził prawie dwa miesiące, wystarczyłaby zwykła sikawka Z hydrantu jaki znajduje się w Areszcie. Niemniej Ćwiczenia wspólne są niezbędne. Może raczej na innych obiektach, typu hotele?.
(2023.11.21)

info

0  
  0