Były komendant OSP oskarżony o oszustwa. „Chciałbym przeprosić”

27
23.06.2022
Były komendant OSP oskarżony o oszustwa. „Chciałbym przeprosić”
Sąd zamknął już przewód, ogłosi wyrok 30 czerwca, fot. Anna Dembińska
Sąd Rejonowy w Elblągu zamknął w czwartek (23 czerwca) przewód sądowy w sprawie byłego komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzewsku, który jest oskarżony o oszustwa finansowe. Zdzisław R. poprosił o dobrowolne poddanie się karze, oskarżyciel posiłkowy, którym jest gmina Markusy, zgodził się na to - Popełniłem może błędy nieprzemyślane, ale robiłem to dla dobra społeczeństwa, żeby ratować zdrowie i życie ludzkie - tłumaczył się przed sądem Zdzisław R.

Przypomnijmy. Były komendant Ochotniczej Staży Pożarnej w Krzewsku jest oskarżony o oszustwa finansowe.

- Zdzisław R. jest oskarżony o to, że pełniąc funkcję społeczną naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w jednej z miejscowości leżących w gminie Markusy, poświadczył nieprawdę na wnioskach o wypłatę równoważnika pieniężnego za udział w działaniach ratowniczych. Chodzi tu o 299 zarzutów za okres od 2011 r. do 2015 r. Oskarżony jest też o to, że podrobił czytelne podpisy na wniosku o wypłatę równoważnika pieniężnego, tj. o czyn z art. 270 § 1 kk. W tym zakresie postawiono 6 zarzutów. 31 maja 2021 r. podjęto postępowanie, które było zawieszone od marca 2017 r. z uwagi na stan zdrowia oskarżonego – informuje informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Na czwartkową rozprawę Zdzisław R. stawił się wraz ze swoim obrońcą, wcześniej przedstawiał zaświadczenia lekarskie potwierdzające niezdolność do uczestnictwa w rozprawach. - Sąd otworzył przewód pod nieobecność oskarżonego, odczytał akt oskarżenia oraz wyjaśniania, które Zdzisław R. złożył w postępowaniu przygotowawczym. Czy chce pan coś dodać dzisiaj do tego? - spytała Zdzisława R. prowadząca rozprawę sędzia Katarzyna Styś.

- Chciałbym się poddać dobrowolnie karze, przeprosić. Popełniłem może błędy nieprzemyślane, ale robiłem to dla dobra społeczeństwa, żeby ratować zdrowie i życie ludzkie - tłumaczył oskarżony.

Strony uzgodniły i zaakceptowały treść tego wniosku. - Jest to łączna kara jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres trzech lat. Obowiązek naprawienia szkody w kwocie 5.180,03 zł, kara grzywny w wysokości stu stawek dziennych po 30 zł każda. Zakaz zasiadania w organach stowarzyszenia zarządu i komisji rewizyjnej ochotniczych straży pożarnych oraz zasiadania we władzach Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej na każdym szczeblu na okres 5 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku - mówiła sędzia Katarzyna Styś.

Zdzisław R. poprosił o skrócenie tego okresu do 3 lat. - To źle brzmi - mówił oskarżony.

- Nie zgadzam się na to. To i tak jest bardzo łagodna kara za czyny, które pan popełnił – odniosła się do tej prośby sędzia Katarzyna Styś.

Przewód sądowy zamknięto, sąd ogłosi wyrok 30 czerwca.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Kiedy doczekam tego samego (kary i przeprosin) w stosunku do obecnej władzy kraju?
229 zarzutów Paranoja.
Zorro. (2022.06.23)
"Dla dobra społeczeństwa, żeby ratować zdrowie i życie ludzkie" oszukałem to społeczeństwo na 5 tysi. A może tak np. NIK by sprawdził, dlaczego do byle stłuczki wysyłane są dwa wozy bojowe? Dobrze, że helikoptera nie mają, bo by latał do płonącego kosza na śmieci. Pan za to płaci i pani płaci.
(2022.06.23)
Oni sami z siebie nic nie robią. Wszystko jest robione z rozkazu USA. Jak USA powie: "macie kraść", to kradną. Jak USA powie: "macie sikać na siedząco", to będą sikać. Jak USA powie: "gadajcie teraz o aborcji", to będą gadać o aborcji.
To tak jak u pisuarow sami z siebie nic ale jak słońca narodu coś wymyśli to aż podskskuja z radochy A Czarnecki to podobno rękę złamał tak klaskal widzowi w Tarnowie
(2022.06.23)
a dlaczego DO ŚCIĄGANIA GOŁĘBIA przyjezdza wóz na SYGNALE?!
kto za to płaci? (2022.06.23)
skoro robi coś dla społeczeństwa, ratować życie to teraz za karę do szpitala na prace społeczne do sprzątania, wynoszenia basenów. Na okres jakieś dwóch lat. Może nauczy się rozumu.....
(2022.06.23)
Podrobić 300 podpisów, na co by nie mówić dokumentach finansowych, mieć prawie 300 zarzutów i dostać śmiesznie niski wyrok do kary i ilości i jeszcze mieć czelność wnosić o skrócenie banicji na stanowiskach? To trzeba mieć tupet, legendy o klanie "R" krążyły od dawna w Krzewsku. Mam nadzieje ze ten Pan nigdy już nie zasiądzie w żadnej strukturze straży i nie będzie szargał jej imienia.
(2022.06.23)
Ojoj co teraz na wsi ludzie powiedzą? Hahaha
Sikawkowy (2022.06.23)
Kiedy sądy będą znowu niezależne znajda się inne, grubsze sprawy związane z funkcjonariuszami państwowymi, którzy zostali powsadzani na stołki dzięki partyjniactwu. czekamy, już niedługo.
(2022.06.23)