Miłosz Janiak stypendystą Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego

4
20.11.2023
Miłosz Janiak stypendystą Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego
fot. Mikołaj Sobczak
28-letni elblążanin Miłosz Janiak został tegorocznym stypendystą Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Stypendium umożliwi młodemu artyście dokończenie projektu o nazwie „Magnificat”. Zobacz zdjęcia.

W tym roku komisja ETK zdecydowała o przyznaniu jednego stypendium. - Chcielibyśmy, aby zamierzony przez artystę projekt był zrealizowany w całości, a przyznana kwota na to pozwoli – wyjaśnia Teresa Wojcinowicz, prezes ETK.

Projekt Miłosza Janika nosi tytuł “Magnificat”. Pierwszy jego etap, czyli zamówienie kompozytorskie został już zrealizowany. Kompozytorka Magdalena Garbecka napisała utwór wokalno-instrumentalny “Magnificat” przeznaczony na: sopran solo, chór mieszany, trio smyczkowe, fortepian, flet oraz klarnet. Przyznane przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne stypendium przeznaczone jest na realizację drugiego etapu projektu, czyli przygotowanie chóru oraz jego trzeciego etapu, którym ma być uroczysty koncert.

W ramach przygotowania chóru zorganizowane zostaną warsztaty. Poprowadzą je specjaliści z zakresu zbiorowej emisji głosu. - Na potrzeby trzeciego etapu zostanie skompletowana “orkiestra projektowa”, a koncert planowany jest prawdopodobnie wiosną 2024 roku - mówi Teresa Wojcinowicz.

Dyplom podczas uroczystego koncertu w imieniu Miłosza Janiaka, który nie mógł w nim uczestniczyć, odebrała Ewa Garbecka, chórzystka Elbląskiego Chóru Kameralnego.

Miłosz Janiak stypendystą Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego
Miłosz Janiak, fot. arch. prywatne

Miłosz Janiak ma 28 lat. To absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu. W 2014 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie wiolonczeli Tomasza Przyborowskiego. Naukę kontynuował w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu, na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w specjalności muzyka kościelna. Zafascynowany śpiewem chóralnym założył w Elblągu Elbląski Chór Kameralny (2016 r.). Praca z tym zespołem przez okres półtora roku sprawiła, że podjął decyzję o rozpoczęciu studiów magisterskich w specjalności dyrygentura chóralna i w 2019 roku, w Gdańsku, odbył się koncert dyplomowy, podczas którego wraz z orkiestrą i Elbląskim Chórem Kameralnym wykonano „Requiem” Aharona Harlapa.

Miłosz Janiak współpracował m. in. z zespołami: „Supra Vocalis Ensamble”, „Vox Intensa”, „Polski Narodowy Chór Młodzieżowy” zdobywając wiele nagród i wyróżnień. W roku 2021 ukończył Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest nauczycielem kształcenia słuchu i audycji muzycznych w Państwowych Szkołach Muzycznych w Tczewie i Kościerzynie. Stypendium wynosi 9 tys. zł.

Koncert odbył się w Bibliotece Elbląskiej. Wystąpili: Joanna Nawrot oraz trio smyczkowe „Mezzo”. Koncert był też okazją do podziękowań dla wolontariuszy ETK oraz firm i organizacji, które je wspierają.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale

A moim zdaniem...

Brawo Miłosz
Nhana (2023.11.20)

info

6  
  0
Stypendium 9 tyś???? Samo spotkanie kosztowało ze 20.
Gife (2023.11.21)

info

0  
  4
Brawo Miłosz! Jesteś młodym człowiekiem z pasją i gratuluję nagrody!
(2023.11.21)

info

4  
  0
Od lat zadziwia mnie forma dzialania ETK. i jego hermetyczno - towarzyski skład ze średnia wieku 70 +. Czy osoby młodsze i wywodzące się z innego "Towarzystwa " w Elblagu mają ograniczone prawa do dotacji i interesowania się Kulturą. ?
(2023.11.21)

info

2  
  3