Czas zrzucić maski

52
24.03.2022
Czas zrzucić maski
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)
Od poniedziałku (28 marca) zostanie zniesiona część obostrzeń dotyczących pandemii koronawirusa. Nowe regulacje regulacje (a właściwie ich brak) wiążą się m. in. z maseczkami.

- Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń – cytują ministra Adama Niedzielskiego media społecznościowe Ministerstwa Zdrowia. Za tymi "pozytywnymi prognozami" podążają zmiany w regulacjach.

Co się zmieni od poniedziałku, 28 marca? Zostaje zniesiony obowiązek zasłaniania twarzy – z wyłączeniem wizyt w podmiotach medycznych. Noszenie maseczek w dużych skupiskach ludzi pozostaje jednak przez ministra zdrowia "rekomendowane". Przestanie obowiązywać izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna.

- Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu – informuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

- Będziemy prowadzili wywiady epidemiologiczne i identyfikowali zagrożenia. W momencie stwierdzenia zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa będziemy wprowadzali narzędzie w postaci kwarantanny. Sytuacja epidemiologiczna w każdej chwili może się zmienić, dlatego cały czas będziemy ją monitorować – cytują Krzysztofa Saczkę, szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego, media społecznościowe MZ.

- Pacjenci, którzy będą identyfikowani jako zakażeni, będą otrzymywali zwolnienia lekarskie i będą podlegali leczeniu i samoizolacji. Jeśli pojawią się ogniska choroby, Sanepid nadal będzie mógł nakładać obowiązek izolacji – precyzuje nowe zasady m. in. Onet.pl.

Dziś (24 marca) w Elblągu odnotowano 24 zakażenia koronawirusem, w powiecie elbląskim - 4. W całym kraju przybyły 8994 zachorowania na COVID-19 i 11 687 ozdrowieńców.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Niedzielski Zbawiciel odwołuje covid swietny człowiek
(2022.03.24)
Wysyp ruskich trolli z konfederacji za 3..2..1..
Czary mary. Abrra kadabrra. Hokus pokus. Waaaw.
8 gwiazdeczek (2022.03.24)
No w końcu, przez tę szmatę na buzi nie można było oddychać.
tlenu jej zabrakło :) (2022.03.24)
Kowidianom styki się przepalą. Pamiętajmy że mamy niski poziom wszczepienia i zagrożenie będzie zawsze, dlatego je noście do us***j śmierci. XD
@zz3@ww45 (2022.03.24)
Niektórzy już dawno nie stosują się do tych obostrzeń, ale czy w niedługim czasie nastąpi wzrost chorujących na COVID? Specjaliści odradzają, czy zatem nie szykują się latem wybory?
kjm (2022.03.24)
Muszę tu uspokoić wszystkich covidian, we wrześniu maseczki wrócą nie martwcie się!
Antek (2022.03.24)
@Antek - I tak bedzie bo wiasna czy lato covida nie ma a jesienie czy zimą covid wraca
Tak ale na logikę nikt nie umie odpowiedzieć na pytanie jakim cudem w Niemczech VI fala i 250-300tys przypadków dziennie.
Milicja w rozterce. Norm mandatowych za brak kagańca już nie wyrobią.
Wstydzi się ciebie kraj (2022.03.24)