Strajk na kolei. Czy pociągi Polregio wyjadą na tory? (aktualizacja)

34
11.05.2022
Strajk na kolei. Czy pociągi Polregio wyjadą na tory? (aktualizacja)
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
Na poniedziałek, 16 maja, związki zawodowe w spółce kolejowej Polregio, ogłosiły początek strajku generalnego. Spółka, która obsługuje lokalne i regionalne połączenia kolejowe informuje, o tym że „mogą wystąpić istotne zakłócenia w ruchu pociągów”.

Związkowcy z Polregio zapowiedzieli strajk generalny na 16 maja jeszcze w kwietniu po bezskutecznych negocjacjach z zarządem spółki w sprawie podwyżek płac o 700 złotych. W środę prezes spółki Artur Martyniuk poinformował co prawda, że wypracowano wstępne porozumienie ze związkowcami, ale do zawarcia ostatecznego potrzebna jest zgoda marszałków województw, którzy dofinansowują działalność Polregio.

Marszałkowie województw nie palą się do tego, o czym świadczy stanowisko Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, rozesłane w piątek do mediów.

- Województwo ze swojego budżetu w 2022 roku przeznaczy na realizację przewozów kolejowych 63 mln zł. Jest to wzrost do roku 2020 o 18,7 mln zł, przy utrzymaniu niezmienionej wielkości pracy eksploatacyjnej. Ponadto, zgodnie z zapisami umowy, samorząd zrekompensuje różnicę wynikającą ze wzrostu kosztów niezależnych od Spółki w 5 kategoriach. W obecnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej jest to ogromne wyzwanie finansowe dla budżetu województwa. Za koszty zależne, w tym wynagrodzenia, odpowiada spółka Polregio S.A., która na etapie negocjacji warunków umowy dokonała ich rzetelnej kalkulacji, jednocześnie przyjmując na siebie ryzyko związane z ich wzrostem – czytamy w stanowisku Zarządu Województwa. - Mając na uwadze dobro najwyższe, jakim jest pasażer i jego potrzeby, Zarząd Województwa dokonuje wszelkich starań, aby wywiązać się z zapisów zawartej Umowy, jednocześnie oczekując tego samego ze strony Zarządu Spółki Polregio S.A., jako odpowiedzialnego partnera realizującego zadanie publiczne.

Umowa o dofinansowanie przez zarząd województwa przewozów pasażerskich Polregio obowiązuje od listopada 2020 roku i została zawarta na 6 lat. Jej wartość to 414 mln złotych.

Polregio 12 maja zamieściło na swojej stronie internetowej komunikat o zapowiedzianym przez związkowców strajku generalnym i informację o możliwych „istotnych zakłóceniach w ruchu pociągów spółki”.

- Informacje o utrudnieniach będą przekazywane za pomocą dostępnych środków przekazu, w tym na stronie www.polregio.pl. Za powstałą sytuację bardzo przepraszamy – czytamy w komunikacie Polregio.

 

Aktualizacja z godz. 21. W piątek późnych godzinach wieczornych w siedzibie spółki podpisane zostało porozumienie między Związkami Zawodowymi a Zarządem Polregio, dotyczące wdrożenia podwyżek dla pracowników. Porozumienie osiągnięto przy udziale mediatora – Pawła Borysa, prezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju - informuje Polregio. - Zgodnie z treścią porozumienia wszyscy pracownicy wynagradzani wg Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy obowiązującego w spółce otrzymają podwyżkę w wysokości 400 zł wliczoną do wynagrodzenia zasadniczego z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. oraz 300 zł od 1 stycznia 2023 r. Tym samym, zgodnie z deklaracją Związków Zawodowych strajk generalny, zapowiedziany na 16 maja nie odbędzie się. Jednakże porozumienie przewiduje, że w sytuacji, gdy Urzędy Marszałkowskie nie zawrą ze spółką aneksów do obowiązujących umów PSC do 10 czerwca br., Strona Społeczna będzie mogła uznać postanowienia porozumienia za nieważne i zorganizować strajk w tych województwach, w których nie będą wdrożone podwyżki - czytamy w komunikacie.

Zgody na sfinansowanie podwyżek nie wyraził marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, a dwa województwa wyraziły częściową zgodę na pokrycie kosztów podwyżek wynagrodzeń. Co oznacza, że w poniedziałek 16 maja, w Elblągu i regionie mogą wystąpić utrudnienia w połączeniach obsługiwanych przez pociągi Polregio.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
I dobrze - skoro jest inflacja, skoro wszystko rośnie (nie tylko koszty pracodawców) to niech strajkują. Łatwo jest podnosić ceny, ciężej dawać podwyżki :)))
Powinny być przeprowadzone ankiety wśród wszystkich strajkujących gdziekolwiek - "Czy Pan/Pani głosował/a na PiS?". Jeśli tak, to mają dokładnie to, czego chcieli i nic się nie należy.
Spirala płacowa?znasz to pojęcie?
Uls (2022.05.13)
Strajku nie będzie, dzisiaj w godzinach popołudniowych zostało zawarte porozumienie między Komitetem Protestującym, szefostwem Polregio i ministerstwem infrastruktury.
Bonner (2022.05.13)
@Uls - jaka spirala? jak wszystko rosnie a najbardziej to spozywka to coraz mniej w pensji zostaje? czy sie myle? jak wszystko wzrasta to niech pensje tez!!
@Bonner - Generalnego nie będzie, jak okazało się wieczorem. Ale w woj. warmińsko-mazurskim porozumienia nadal nie ma, więc nie wiadomo, jak to będzie z pociągami Polregio w poniedziałek
redaktor (2022.05.13)
Zamknąć ten relikt przeszłości i do biedry palety rozkładać, do wuja płytę nosić
(2022.05.13)
Prawdziwa inflacja (ceny towarów potrzebnych i kupowanych) w Polsce przewyższyła 30%
(2022.05.13)
Pan Czyżyk chce zbudować bezpośrednie połączenie kolejowe E-g z 3miastem!!!
kolejorz (2022.05.13)
https://www.portel.pl/wiadomosci/pociagiem-do-gdanska-przez-nowy-dwor-gdanski/127256
(2022.05.13)