Dawno temu w Elblągu... uruchomiono połączenie do Krynicy Morskiej

10
14.05.2022
Dawno temu w Elblągu... uruchomiono połączenie do Krynicy Morskiej
Port w Tolkmicku przed wojną
Od 15 maja zostanie uruchomione połączenie statkiem z Tolkmicka (niem. Tolkemit) do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). […] Dlatego, że pociągi zatrzymują się niedaleko portu i parowiec rusza bezpośrednio po przybyciu pociągu z Elbląga do Tolkmicka, podróż ta jest o pół godziny krótsza od podróży statkiem na kierunku Elbląg – Krynica Morska […]. Więcej na temat nowego regularnego połączenia statkiem na kierunku Tolkmicko-Krynica nasi czytelnicy dowiedzą się z opublikowanego w jutrzejszym wydaniu rozkładu jazdy - o tym pisała elbląska prasa w maju 1904 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Wykład o Nowej Gwinei

Ciekawy wieczór czeka członków Związku Wojennego w poniedziałek. Komisarz policji Fitsch, który przebywa w naszym mieście na urlopie, opowie o swojej pracy w Nowej Gwinei, o kraju i mieszkających tam ludziach […] (AZ, niedziela, 08.05.1904 r.).

 

Pierwszy koncert w restauracji “Hotel Stadt Elbing”

Jutro po południu w pięknym i zadbanym ogrodzie restauracji “Hotel Stadt Elbing” odbędzie się pierwszy w tym sezonie koncert. Podczas koncertu usłyszymy kapelę Olsztyńscy Dragoni* (niem. Allensteiner Dragoner), która z pewnością zaprezentuje kilka dobrych utworów (AZ, niedziela, 08.05.1904 r.).

 

Związek Panien i Chłopców świętował kolejną rocznicę

Związek Panien i Chłopców z kościoła św. Anny świętował wczoraj sześciolecie swojego istnienia. Oba związki zostały powołane w tym samym czasie przez pastora Selke, pierwszy pod koniec kwietnia, a drugi na początku maja 1898 roku i od tamtego czasu pięknie się rozwinęły. […] Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe musiano zrezygnować z wycieczki do Bażantarni (niem. Vogelsang). Wieczorem członkowie obu związków zebrali się spontanicznie na wspólne świętowanie na plebanii (AZ, wtorek, 10.05.1904 r.).

 

Elblążanie świetnie się bawią w Loewenslust

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się miejsce rozrywki pod nazwą Loewenslust, które znajduje się przy Szosie Berlińskiej (niem. Berliner Chaussee, dzisiejsza ulica Warszawska), zaledwie 2 km od Elbląga. Ponieważ w niedzielne popołudnia zbiera się tam spora liczba gości, obecny właściciel uznał za konieczne, by powiększyć salę taneczną poprzez stworzenie przybudówki. Niektóre stowarzyszenia takie jak Związek Wojenny Krebswald (niem. Krebswalder Kriegerverein) organizują tam regularnie swoje spotkania. Zacieniony ogród z zacisznymi zakątkami położony nad rzeką zapewnia gościom latem miły pobyt (AZ, środa, 11.05.1904 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

Robotnik Jackob Ceck w nocy z 5 na 6 grudnia ubiegłego roku miał pewną, do tej pory nieujawnioną, osobę uderzyć butelką. Ponieważ brak było wystarczających dowodów na jego winę, został uniewinniony.

Łajdakiem okazał się przebywający w Elblągu 21 listopada ubiegłego roku na delegacji Georg Brunner z Królewca (niem. Königsberg). Został on oskarżony o naruszenie w jednym z lokali przy ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) miru domowego i znęcał się nad gospodarzem lokalu. Poza tym obraził stróża nocnego. Za obrazę, naruszenie miru domowego i ciężkie uszkodzenie ciała został skazany na karę pieniężną w kwocie 80 marek lub 16 dni więzienia (AZ, środa, 11.05.1904 r.).

 

Koncert w hotelu Stadt Elbing

Jutro po południu w dniu Wniebowstąpienia w hotelu Stadt Elbing odbędzie się wielki koncert. Podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 16, wystąpi kapela Pelza. Wstęp za wyjątkowo niską opłatą w wysokości 10 fenigów (AZ, czwartek 12.05.1904 r.).

 

Elbląski nauczyciel jedzie kształcić się do Berlina

Nauczyciel Hoop z Zawady (niem. Pangritz Colonie) od 1 października będzie przebywał na rocznym urlopie. W tym czasie będzie uczył się w Berlińskim Konserwatorium gry na organach (AZ, sobota, 14.05.1904 r.).

 

*w dawnym wojsku: żołnierz lekkiej jazdy (www.sjp.pwn.pl)

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten".

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale

A moim zdaniem... (od najstarszych)

A to się porobiło. Komisarz policji Fitsch badał życie seksualne dzikich jeszcze przed Malinowskim.
(2022.05.14)
"Łajdakiem okazał się przebywający w Elblągu 21 listopada ubiegłego roku na delegacji Georg Brunner z Królewca".... "Takie sztuczki nie ze mną Brunner".
J 223 (2022.05.14)
Mówiąc żartobliwie, tak jak w komedii "Miś", nie ma takiego miasta jak Królewiec. Natomiast poważnie, emocje polityczne nie powinny być nadużywane i nadal miasto to zwie się Kaliningrad, a nasz Elbląg to nie Elbing, tak jak Gdańsk to nie Danzing czy Wrocław to nie Breslau.
Lontbon (2022.05.14)
@Lontbon - Trudno zrozumieć, że to artykuł historyczny?
Pangritz kolonie to niekoniecznie Zawada, bardziej chyba okolice dzisiejszej Obr. Pokoju, Wiejskiej, Podgórnej i Robotniczej ?
(2022.05.14)
Pewnie zaszła pomyłka w tej nazwie:... - Związek Wojenny Krebswald (niem. Krebswalder Kriegerverein) -... Wydaje się, że tu chodziło o "Kerbswalder Kriegerverein" - bowiem: Kerbswalde, czyli: Karczowiska. I chyba był to Związek Wojenny Karczowiska?
erg. (2022.05.14)
Przywrócić kolej Nadzalewowa z obu stron wzniesienie Elbląga!!!!
(2022.05.16)
Putin oddawaj nam Prusy złodzieju
(2022.05.16)
@Lontbon - Prusy Północne do województwa warmińskio-mazurskiego i jako województwo pruskie dołączyć do RP!!!!
Ciekawy czy jedziesz do Paris czy do Paryża, do Romy czy do Rzymu. To miasto w Rosji nazywa się po polsku Królewiec.
(2022.05.17)